Vedenie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach dostalo krátko pred vianočnými sviatkami oficiálne oznámenie Rady Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) pre humanitné vedy o vyhodnotení výsledkov dvoch projektov riešených na FF UPJŠ s vynikajúcou úrovňou. Ide o projekty Onomatopoja – čo sa skrýva v mene? (zodpovedná riešiteľka prof. PaedDr. Lívia Körtvélyessy, PhD., Katedra anglistiky a amerikanistiky FF UPJŠ) a Metodologické postupy v literárnovednom výskume s presahom do mediálneho prostredia (zodpovedný riešiteľ prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc., Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ).
„Dva kvalitne odvedené projekty APVV s vynikajúcou úrovňou – to je výnimočné nielen pre humanitne a spoločenskovedne orientovanú fakultu. Dosiahnutie takéhoto hodnotenia je naozaj neobyčajné,“ vyzdvihuje dekanka Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. Mgr. Renáta Panocová, PhD.
V prípade projektu Onomatopoja – čo sa skrýva v mene? rada agentúry ocenila originálnosť a veľký medzinárodný ohlas tohto lingvistického grantu, ktorý v teoretickej jazykovede tematicky vymedzuje novú produktívnu oblasť výskumu – jazykovú klasifikáciu zvukových typov. Projekt bol podľa stanoviska rady agentúry „zvládnutý na výbornú nielen po stránke obsahovej a metodologickej, ale aj po stránke organizačno-administratívnej“. Rada APVV tiež ocenila prekročený počet plánovaných monografií a štúdií, publikovaných v prestížnych zahraničných vydavateľstvách a renomovaných odborných časopisoch s vysokým H-indexom. Rada napokon konštatuje, že projekt by si zaslúžil – s ohľadom na svoju vysokú vedeckú hodnotu a medzinárodný kontext – „medializáciu a ocenenie v slovenskom vedeckom kontexte“.
Aj projekt Metodologické postupy v literárnovednom výskume s presahom do mediálneho prostredia rada agentúry hodnotila ako vysokokvalitný, pričom ocenila najmä skutočnosť, že na slovenskom literárnom materiáli demonštroval „nosnosť jednotlivých interpretačných metód s dôrazom na ich klady a zápory“. Osobitnú pozornosť si podľa stanoviska rady agentúry zaslúži fakt, že projekt zdôraznil potrebu archívneho materiálu a nutnosť princípu „ad fontes“. Rada rovnako ocenila prekročenie plánovaných publikačných jednotiek – v rámci projektu vzniklo sedem monografií a časopisecké výstupy v karentovaných vedeckých časopisoch doma aj v zahraničí. Monografie založené na novom archívnom materiáli prinášajú nové zistenia, ktoré „prehodnocujú doterajšie ustálené teorémy a otvárajú tým nielen v slovenskom odbornom diskurze nové oblasti výskumu“.
Obom výskumným tímom z Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach srdečne gratulujeme.
Publikoval: Marián Gladiš, FF UPJŠ