Dokumentárny film Východoslovenská armáda

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) odvysiela 29. augusta 2019 o 14.30 hod. na Dvojke dokumentárny film o osudoch Východoslovenskej armády, ktorej cieľom bolo pomôcť povstalcom v SNP. Na slovenské pomery bola pokladaná za elitnú vojenskú jednotku. Bola solídne vystrojená, vyzbrojená a vycvičená. Sídlila v Prešove a mala vyše 30-tisíc vojakov…

Scenár k filmu napísal prof. PaedDr. Martin Pekár, PhD. (Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach), ktorý v dokumente aj vystupuje, režisérom je doc. Mgr. Ján Sabol, PhD., ArtD. (Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ) a dramaturgom PhDr. Jozef Puchala, PhD., z rovnakej katedry. Časť dokumentu bola nakrúcaná v Rakúskej knižnici FF UPJŠ.