O projekte
Working together for a green, competitive and inclusive Europe.
Projekt Budúcnosť verejnej správy (Future of Public Administration – FoPA) a jeho jednotlivé projektové aktivity sú pri zohľadnení porušovania štandardov integrity a uplatňovania zodpovednosti v súčasných demokratických štátoch, uznávajúc existenciu rizík ohrozujúcich vyvodzovanie osobnej zodpovednosti, ako aj uznávajúc rozdiely v prístupoch k zodpovednosti a integrite v krajinách Európy zamerané na podporu uplatňovania princípov good governance, podporu dodržiavania vysokých štandardov verejnej integrity a zodpovednosti vo verejnej správe.
Projekt FoPA je realizovaný v rámci programu Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Plánované aktivity projektu reflektujú cieľ programu, ktorým je zvýšenie integrity a zodpovednosti verejnej správy. Úspešné naplnenie projektových aktivít predpokladá inštitucionálnu spoluprácu medzi slovenskými a ukrajinskými verejnými inštitúciami, čo je zároveň hlavnou ambíciou výzvy, v rámci ktorej bol projektový zámer predkladaný.
Aktuality
Úvodný online KickOff Meeting – 18. máj 2021
Ciele a výstupy
Cieľom realizovanej inštitucionálnej spolupráce Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a V. N. Karazin Kharkiv National University je zlepšiť verejnú integritu a zodpovednosť v kontexte uplatňovania princípov dobrého spravovania. Transfer príkladov dobrej praxe v oblasti dobrej správy veci verejných cez diseminačné aktivity prispeje k sieťovaniu medzi odborníkmi, pomôže zdieľaniu nových myšlienok, otvorí diskusiu o budúcej spolupráci a prispeje k zlepšeniu dodržiavania vysokých štandardov etickej integrity a zodpovednosti. Študenti budú mať zároveň vďaka realizácii projektových aktivít k dispozícii nové vedomosti, nadobudnú nové skúsenosti, rozšíria sa ich medzinárodné kontakty, ale hlavne s nimi budú diskutované rôzne perspektívy nevyhnutnosti uplatnenia mladých ľudí v súčasnej verejnej správe.
Medzi primárne výstupy projektu možno zaradiť transfer príkladov dobrej praxe, výmenu poznatkov medzi expertmi na verejnú správu, dobré spravovanie a s tým súvisiace mobility medzi spolupracujúcimi inštitúciami. Kľúčovým výstupom projektu je vytvorenie študijného predmetu „Competencies of Capacities in Public Institutions“, ktorý bude počas implementácie projektu vyučovaný na oboch partnerských univerzitách, ale aj zodpovedajúceho študijného materiálu (dostupného vo viacerých jazykoch). Súčasne nemožno zabudnúť na konferencie a workshopy orientované na zvýšenie povedomia o zámeroch projektu a predmetnej problematike medzi odbornou a širokou verejnosťou. Samozrejmosťou sú aj publikačné výstupy projektu a ďalšie výstupy zabezpečujúce publicitu.
Aktivity a míľniky projektu
Hlavným cieľom konferencií je vytvoriť platformu na stretnutie odborníkov za účelom sieťovania, výmeny poznatkov a za účelom zvýšenia povedomia o cieľoch projektu. V tomto zmysle je prínosom obohatenie aktuálneho stavu poznania v oblasti good governance, dobrej verejnej správy, verejnej integrity, transparentnosti a zodpovednosti. Čiastkové aktivity majúce súvis s aktivitou 1 sú prepojené s implementovaním projektu prakticky počas celého obdobia jeho realizácie. Pripravované konferencie budú obsahovo reflektovať ciele projektu:
Najnovšie informácie založené na aktuálnom stave poznania musia byť sprostredkované študentom. V tomto zmysle sa vytvorenie študijného predmetu zameraného na princípy good governance javí ako vhodná voľba, prostredníctvom ktorej možno túto ambíciu dosiahnuť. Aktivita zahŕňa prípravu a vúučbu predmetu s názvom „Competencies of Capacities in Public Institutions“ v nasledovnom časovom harmonograme. Príprava kurzu je naplánovaná na 1. rok implementácie projektu. Počas 2. roku implementácie projektu bude novovytvorený predmet vyučovaný za prítomnosti expertov z Ukrajiny na Fakulte verejnej správy UPJŠ v Košiciach. V treťom roku implementácie porojektu je výučba kurzu naplánovaná paralelne na Fakulte verejnej správy a na V.N. Karazin Kharkiv National University za účasti slovenských expertov na Ukrajine.
Zámerom je vytvoriť priestor, v rámci ktorého bude možné skvalitniť vzdelávací proces na spolupracujúcich inštitúciách, a to z pohľadu študentov aj vyučujúcich.
Hlavným zámerom workshopov je vytvoriť platformu, pomocou ktorej budú študentom poskytnuté rôzne perspektívy a odlišné pohľady zúčastnených expertov zo Slovenska, Ukrajiny a Nórska na aktuálne problémy dobrej správy veci verejných. Aktivita predpokladá kooperáciu všetkých troch participujúcich organizácií. Séria workshopov “Towards Higher Standards of Integrity and Accountability in Public Administration” bude zameraná na nasledujúce témy:
Prijímateľ projektu a projektoví partneri
Riadenie a implementácia projektu zo strany prijímateľa
Projektová zmluva a ďalšie informácie
#1 Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť
#2 Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby
#3 Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo
#4 Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva
#5 Spravodlivosť a vnútorné záležitosti