Dodatočná výzva pre doktorandov a zamestnancov UPJŠ na podávanie žiadostí na medzinárodné Erasmus+ mobility do krajín nepridružených k programu Erasmus+
(krajiny mimo EÚ/svet)
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach vníma mobility zamestnancov ako účinný nástroj na rozvoj odborných a osobných kompetencií a na budovanie vzťahov so zahraničnými partnermi. V súlade s tým mobility prispievajú k ďalšiemu rozvoju zamestnancov, k zlepšeniu vzdelávacieho procesu na univerzite a k internacionalizácii univerzitného prostredia. Univerzita považuje za dôležité, aby možnosti pre realizáciu mobilít v rámci Erasmus+ boli využité efektívne dodržujúc etické a morálne princípy. Rovnako je dôležité, aby realizované mobility zamestnancov boli na jednotlivých pracoviskách univerzity uznané ako súčasť kariérneho rastu a rozvoja ľudských zdrojov v súlade s princípmi Európskej charty výskumných pracovníkov a Kódexu správania sa pre nábor výskumných pracovníkov na základe Stratégie ľudských zdrojov vo výskume (HRS4R).
V novom programovom období 2021-2027 klasický Erasmus+ program získal väčší medzinárodný charakter a do existujúceho mobilitného rámca vysokoškolského vzdelávania sa zaviedla medzinárodná mobilita.
„Medzinárodná mobilita“ je mobilita študentov a zamestnancov medzi programovými krajinami a partnerskými krajinami. „Partnerské krajiny“ znamenajú „tretie krajiny, ktoré nie sú pridružené k programu Erasmus+“, čo je oficiálny termín. „Odchádzajúca“ (mobilita) znamená cestu/mobilitu z programových krajín do partnerských krajín.
Medzinárodná mobilita prebieha v rámci programu KA131, ktorý vychádza z nasledujúcich prvkov zabezpečujúcich kvalitu programu a mobilít:
- Erasmus charta pre vysokoškolské vzdelávanie (ECHE)
- ECHE usmernenia
- Erasmus Policy Statement
- Politika pridelenia grantov pre VŠ
- ICM Manuál
- Nástroje monitorovania
- Priebežná správa
- Záverečná správa.
Pravidlá výzvy sa riadia Smernicou č. 1/2020, ktorou sa stanovuje postup administrácie programu Erasmus+ na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej súčastiach.
Spracovanie prihlášok, kontrola podkladov a zadaných informácií a vyhodnotenie v rámci fakúlt a univerzitných pracovísk je v kompetencii vedenia fakúlt a univerzitných pracovísk.
Pravidlá
Zamestnanci a doktorandi so schválenými mobilitami sú zodpovední za organizáciu svojej mobility: overenie postupu a podmienok vstupu do partnerskej krajiny, vybavenie víza, zabezpečenie potrebných očkovaní pred vstupom do krajiny, overenie COVID opatrení, a pod.