Vyjadrenie Rozšíreného kolégia rektora k výzve absolventiek, absolventov a študentstva UPJŠ proti homofóbii

Vážené absolventky, absolventi UPJŠ, milé naše študentky a študenti,

v nadväznosti na vašu výzvu doručenú rektorovi a niektorým členom AO UPJŠ vás informujem, že výzva bola predmetom rokovania Rozšíreného kolégia rektora, poradného orgánu rektora pozostávajúceho z členov vedenia univerzity, dekanov fakúlt, riaditeľov univerzitných pracovísk, ďalších poradcov rektora hneď v deň jej doručenia, t.j. 17. októbra a boli prijaté viaceré dôležité závery.

Rozšírené kolégium rektora vyjadruje jednoznačnú podporu LGBTIQ+ komunite. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach svojou oficiálnou politikou implementovanou do svojich základných vnútorných dokumentov deklaruje rešpekt a bezpodmienečnú akceptáciu všetkých jednotlivcov bez zreteľa na rodovú identitu, sexuálnu orientáciu, farbu pleti, príslušnosť k národu, národnosti, etnickej skupine alebo na náboženské vyznanie.

V nadväznosti na požiadavku „aby naša univerzita prísne rešpektovala zákaz diskriminácie a voči všetkým členom a členkám akademickej obce dôsledne uplatňovala zákaz prejavov homofóbie a bifóbie, transfóbie, sexizmu, rasizmu alebo inej neznášanlivosti“  vám oznamujeme,  že predmetné princípy sú stabilnou súčasťou našej oficiálnej politiky. Dokumentuje to najmä medzinárodné uznanie a udelenie medzinárodnej značky „HR Excellence in Research“, ktorej získanie bolo podmienené splnením rozsiahleho spektra podmienok, napr. aj z oblasti rodovej rovnosti. Podrobne sa s touto agendou môžete oboznámiť na webovej stránke univerzity: https://www.upjs.sk/univerzita/hrs4r/.

Naša univerzita už v roku 2017 prijala Strategický rámec pre politiku rodovej rovnosti na UPJŠ v Košiciach,  v súčasnosti implementuje Plán rodovej rovnosti na obdobie 2022 – 2025 a rovnosť považuje za jednu z hlavných hodnôt. Viac na: https://www.upjs.sk.

Navyše, UPJŠ v Košiciach je signatárom charty Scholars at Risk, a teda sme sa zaviazali byť nápomocní všetkým akademikom, ktorí nemajú to šťastie, aby sa ich kariéra rozvíjala v štandardných podmienkach a potrebujú pomoc a podporu.

Ďakujeme za podnet ohľadne lepšej viditeľnosti Univerzitného poradenského centra UNIPOC a jeho aktivít. Veľmi nás teší, že poslanie UNIPOC je vnímané u našich absolventov ako dôležité. Dáva nám to mandát pre ďalšiu podporu tohto pracoviska. UNIPOC poskytuje podporu a poradenstvo všetkým študentom a študentkám UPJŠ v Košiciach, vrátane tých z LGBTIQ+. Ak sa v týchto náročných chvíľach potrebujete porozprávať, UNIPOC je tu pre vás. Viac na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/.

V súčasnosti sa pripravuje nové webové sídlo univerzity, ktorého integrálnou súčasťou bude aj prezentácia početných aktivít poradenského centra. Aktivity UNIPOC sú aj v súčasnosti intenzívne prezentované prostredníctvom všetkých informačných kanálov univerzity.

Sme si vedomí, že aj naše študentské spolky nám môžu pomôcť pri identifikácii prípadných problémov s prejavmi homofóbie v prostredí našej univerzity. Preto záštita nad činnosťou študentských spolkov a aktivít študentov je pre vedenie univerzity samozrejmosťou. So študentskými organizáciami sme v pravidelnom kontakte, pričom pred pár dňami bola na webovom sídle univerzity zverejnená výzva na finančnú podporu pre aktivity študentských organizácií, o ktorú sa môžu zoskupenia študentov uchádzať.

Tragická udalosť, dnes klasifikovaná ako teroristický čin, ktorá sa odohrala pred pár dňami na Zámockej ulici v Bratislave, sa nás všetkých ľudsky veľmi dotkla. Naše vyjadrenie solidarity a podpory zverejnené na webovom sídle a sociálnej sieti nebolo vydané s cieľom alibisticky sa vyhnúť podpore komunite LGBTIQ+. Na základe našich aktivít v rámci HR Excellence in Research a Stratégii rodovej politiky bolo zámerne formulované širšie, keďže sme celkovo svedkami bujnejúcej neznášanlivosti a nenávisti v spoločnosti. Vychádzali sme pritom zo skutočnosti, že naši absolventi, súčasní študenti i zamestnanci sú oboznámení so základnými politikami a aktivitami univerzity v tejto oblasti. Evidentne to bola chyba. Na základe Vašej spätnej väzby teraz chápeme, že ste očakávali, vy a aj viacerí naši zamestnanci i študenti, adresnejší prejav podpory. Veríme, že vás toto naše vyjadrenie presvedčilo o tom, že UPJŠ v Košiciach robí všetko preto, aby sme vytvárali prajné prostredie pre každého člena našej AO.

Podporujeme snahu o legislatívne riešenie podmienok spoločenského života komunity LGBTIQ+ na úrovni NR SR.

V mene členov RKR UPJŠ

Pavol Sovák, rektor

Akademický senát UPJŠ vyjadruje vážne znepokojenie nad narastajúcimi prejavmi nenávisti voči iným osobám z dôvodu pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine alebo z dôvodu sexuálnej orientácie. Nenávisť voči LGBTIQ+ komunite vyústila do tragédie, pri ktorej vyhasli ľudské životy, čo považujeme za bezprecedentný a ničím neospravedlniteľný zásah do základného ľudského práva na život. AS UPJŠ sa plne stotožňuje s Vyjadrením Rozšíreného kolégia rektora k výzve absolventiek, absolventov a študentstva UPJŠ proti homofóbii a pripája sa k nemu.