UPJŠ zorganizovala workshop Diverzita a inklúzia

Dňa 24. septembra 2024 sa v spolupráci s členmi tímu Aurora CDP pôsobiacimi na Univerzite Palackého v Olomouci (UP) a Vrije Universiteit Amsterdam (VU) uskutočnil workshop Diverzita a inklúzia: Možnosti využívania inkluzívnych praktík a politík v rámci univerzít aliancie Aurora. Workshop sa konal v rámci Programu rozvoja kapacít Aliancie Aurora (CDP) a bol zameraný na zdokonalenie spôsobov podpory a implementácie inkluzívnych stratégií, politík a postupov na univerzitách Aliance Aurora. V úvode podujatia prorektorka pre internacionalizáciu, doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD., predstavila aktuálny stav, stratégie a politiky UPJŠ v oblasti diverzity a inklúzie a následne sa témam diverzity a inklúzie venovali zástupcovia Aurora Alliance Selma Porobic, PhD. (Univerzita Palackého v Olomouci) a Dr. Oleksandr Khyzhniak (Vrije Universiteit Amsterdam).

Počas panelovej diskusie vystúpili a podelili sa o skúsenosti a pohľady na diverzitu a inklúziu v univerzitnom prostredí JUDr. Ľudmila Elbert, PhD. (Právnická fakulta UPJŠ), prof. MUDr. Želmíra Macejová, PhD., MPH (Lekárska fakulta UPJŠ), Mgr. Jozef Benka, PhD. (Filozofická fakulta UPJŠ), doc. Mgr. Pavlína Flajšarová, Ph.D. (Univerzita Palackého v Olomouci) a dr. Puneet Bindlish (Vrije Universiteit Amsterdam). Workshop bol rozdelený do dvoch sekcií, z ktorých jedna bola zameraná na vzájomné učenie sa študentov a druhá na vzdelávacie postupy pre akademických pracovníkov. Výsledkom týchto dvoch paralelných sekcií bola diskusia, v ktorej sa stretli študenti, akademici a administratívni pracovníci s cieľom prezentovania záverov z praktickej časti a skúmania stratégií na zvýšenie diverzity a inklúzie na univerzite. Účastníci sa zhodli na tom, že diverzita by sa mala vnímať skôr ako príležitosť na zlepšenie sa než ako problém, ktorý treba riešiť. Organizačný tím by rád poďakoval partnerom z Vrije Universiteit Amsterdam a Univerzity Palackého v Olomouci, ako aj všetkým účastníkom a prednášajúcim, ktorí zároveň vyjadrili ochotu participovať na takýchto podujatiach aj v budúcnosti.