UPJŠ bola súčasťou stretnutia viac ako 60 zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl v Bratislave

Bilaterálne stretnutie zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl zorganizovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVaM SR) 11. júla 2024 o 14. hodine v hoteli Bôrik v Bratislave. Pozvanie na konferenciu prijalo 19 slovenských vysokých škôl a Slovenská akadémia vied, medzi nimi aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a 13 univerzít z Južnej Kórei. Cieľom konferencie, ktorú hostili štátni tajomníci rezortu školstva Róbert Zsembera a Ján Hrinko, bolo vytvorenie priestoru na nadviazanie rôznych medzinárodných partnerstiev a akademickej spolupráce medzi Slovenskou a Kórejskou republikou. Význam konferencie deklarovala nielen vysoká účasť, vyše 60 zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl, ale aj účasť významných hostí: prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Kórejskej republike J. E. Marek Repovský, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, prvý ministerský radca Veľvyslanectva Kórejskej republiky na Slovensku Byungjun Kim a prvý tajomník Veľvyslanectva Kórejskej republiky na Slovensku Jong Suk Yoon.

Po oficiálnom otvorení konferencie pokračoval program prezentáciou slovenského vysokého školstva (prezentoval generálny riaditeľ Sekcie vysokých škôl Marcel Vysocký), medzinárodnej vedecko-výskumnej spolupráce (prezentácia riaditeľa Odboru európskej a medzinárodnej vednej politiky Tomáša Tabiša) a predstavenie vysokého školstva v Južnej Kórei. Profesorka Eun Ju Park Ph.D. z  Kyungnam University prítomným prezentovala kórejsky projekt priemyselno-akademickej spolupráce a kórejsky projekt LINC 3.0. V závere stretnutia prebehol networking medzi zástupcami slovenských a kórejských vysokých škôl. Za UPJŠ sa stretnutia zúčastnila prorektorka pre medzinárodné vzťahy Dr. h. c. prof. Mgr. Slávka Tomaščíková, PhD., ktorá absolvovala 8 bilaterálnych stretnutí: „Spoločná diskusia bola zameraná na oblasť vedy, najmä biomedicínskeho výskumu, vzdelávania učiteľov, celoživotného vzdelávania, histórie, psychológie či jazykov.“

Zástupcovia kórejských univerzít uznali svetový potenciál slovenských vzdelávacích inštitúcií a potvrdili záujem o spoluprácu na výskume a vývoji. Zároveň Slovensko označili ako silného investičného partnera. Prezentácia slovenských vysokých škôl zahraničným partnerom, nadväzovanie spolupráce a rozvoj medzinárodných partnerstiev prispieva k zvyšovaniu záujmu talentovaných študentov, pedagógov a vedeckých pracovníkov zo zahraničia o štúdium, pedagogickú či vedecko-výskumnú činnosť na slovenských vysokých školách.