Prejsť na obsah

Vedenie UPJŠ pozvalo na stretnutie zástupcov košických gymnázií

4minút, 37sekúnd

Prorektorka pre pregraduálne a celoživotné vzdelávanie JUDr. Ľudmila Elbert, PhD., univerzitná docentka privítala na stretnutí 26. 3. 2025 o 10. hodine vo veľkej zasadačke Rektorátu UPJŠ zástupcov košických gymnázií. V zastúpení rektora UPJŠ prof. MUDr. Daniela Pellu, PhD. vítala hostí na pôde UPJŠ prorektorka pre akademické kvalifikácie a doktorandské štúdium prof. MVDr. Monika Halánová, PhD. Na stretnutí boli ďalej prítomní prodekanky a prodekani všetkých fakúlt univerzity a riaditeľka Ústavu telesnej výchovy a športu UPJŠ. Na stretnutie prijali pozvanie zástupcovia 9 košických gymnázií: Evanjelické gymnázium J. A. Komenského, Gymnázium Edity Steinovej, Gymnázium Milana Rastislava Štefánika, Gymnázium Park mládeže 5, Gymnázium Poštová 9, Gymnázium sv. Tomáša Akvinského, Gymnázium Šrobárova 1, Gymnázium Trebišovská 12, Premonštrátske gymnázium.  

Hlavnou témou stretnutia bol tzv. „brain drain“ alebo odliv mozgov, s ktorým bojuje slovenské školstvo už niekoľko rokov.

Počas stretnutia boli prezentované informácie o štúdiu na jednotlivých fakultách UPJŠ s cieľom prítomným ukázať,
že za kvalitným vzdelaním nie je nutné odchádzať do zahraničia a že sa oplatí študovať aj v Košiciach, ktoré ponúkajú široké možnosti študentského života, nadobúdania praktických zručností, ako aj absolvovania časti štúdia v zahraničí. Ide o pilotné stretnutie, ktoré by sme radi absolvovali aj s ďalšími gymnáziami,“ priblížila prorektorka Ľudmila Elbert.

UPJŠ ponúka kvalitné vzdelanie v metropole východu 

Prodekanka pre štúdium v študijnom programe všeobecné lekárstvo v anglickom jazyku a poverená zastupovaním dekana prof. MUDr. Želmíra Macejová, PhD., MPH predstavila prítomným ponuku študijných programov, špičkovú infraštruktúru a priestory Lekárskej fakulty UPJŠ vrátane Centra simulátorovej a virtuálnej medicíny. Doc. JUDr. Simona Ferenčíková, PhD., prodekanka pre vzdelávanie na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach vyzdvihla klinické vzdelávanie, ktoré sa realizuje prostredníctvom stáží a študentskej právnej poradne, ako aj mimoškolskú činnosť na úrovni národných a medzinárodných súťaží, prostredníctvom ktorých si študenti môžu overiť svoje vedomosti. Absolventa bakalárskeho stupňa v študijnom programe právo v slovenskom, anglickom a francúzskom jazyku Bc. Mária Demková prítomným predstavila svoje skúsenosti a vedomosti, ktoré nadobudla počas štúdia: „ak človek ovláda cudzí jazyk, je to jeho konkurenčná výhoda na trhu práce, ak zostane doma. Akonáhle odíde do zahraničia, rovnakým jazykom bude hovoriť celá populácia.“ 

Mgr. Alena Buková, PhD. univerzitná docentka, riaditeľka ÚTVŠ prezentovala najmladšie pracovisko univerzity, ktoré poskytuje vzdelanie v oblasti vied o športe. Študenti bakalárskeho študijného programu šport a rekreácia majú na pozícii asistent trénera jedinečnú príležitosť zapojiť sa do tréningového procesu, ďalej majú možnosť už počas štúdia získať rôzne certifikáty a licencie. Fakultu verejnej správy zastupoval poradca dekana pre odbornú prax a spoluprácu s inštitúciami verejnej správy Mgr. Jozef Andrejčák, PhD. z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy FVS UPJŠ. Počas svojho príspevku informoval o dobrej uplatniteľnosti absolventov Fakulty verejnej správy UPJŠ v domácich a európskych inštitúciách. Teoretické vedomosti v procese vzdelávania dopĺňajú praktickými zručnosťami, ktoré študenti získajú najmä formou diskusií s politickými predstaviteľmi alebo formou stáží v NR SR. 

Prodekanka pre pedagogickú činnosť doc. PhDr. Beáta Ráczová, PhD. predstavila priestory a vybavenosť areálu Filozofickej fakulty UPJŠ, bakalárske študijné programy, medziodborové štúdium na bakalárskom stupni štúdia, učiteľské štúdium na magisterskom stupni a nový profesijne orientovaný študijný program: nemecký jazyk pre firemnú prax a projektový manažment na FF UPJŠ. Prodekan pre vonkajšie vzťahy doc. Mgr. Michal Gallay, PhD. vyzdvihol poskytovanú kvalitu vzdelávania, individuálny prístup a excelentný výskum, ktoré sa netykajú len Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ale aj celej univerzity. Zdôraznil, že kvalitní odborníci, ktorí publikujú v zahraničí a realizujú moderný výskum, vyučujú aj študentov univerzity, pričom ich je dostatok na to, aby mali priestor venovať sa malým skupinám študentov.

Stretnutia sa zúčastnili aj zástupkyne KSK OSK JUDr. Ivana Puchallová, PhD. a JUDr. Jana Šepeľová, ktoré v mene Košického samosprávneho kraja poďakovali UPJŠ za organizáciu tohto podujatia. Rovnako potvrdili, že je v záujme KSK, aby sa absolventi uplatnili v kraji a rozvíjali svoj región. Program pokračoval diskusiou na tému odlivu mozgov nielen z KSK, ale aj zo Slovenska vo všeobecnosti. Prítomní učitelia poukázali na problémy, s ktorými sa potykajú, tlmočili názory žiakov a žiačok jednotlivých gymnázií a ich motivácie vedúce k odchodu z Košíc a zo Slovenska.

Ďakujeme všetkým zúčastneným za prijatie pozvania a podnetnú diskusiu. 


Študuj na UPJŠ