UPJŠ navštívili študenti z USA

Prorektorka pre medzinárodné vzťahy Dr. h. c. prof. Mgr. Slávka Tomaščíková, PhD. prijala v piatok 19. júla 2024 popoludní na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) návštevu z Univerzity v Pittsburghu, Renátu Kamenárovú, PhD., riaditeľku študijného programu slovakistické štúdiá (jediného svojho druhu v Severnej Amerike, v rámci ktorého môžu študenti študovať slovenský jazyk a kultúru) a pani PhDr. Vlastu Štofovú, ktoré sprevádzali siedmich študentov slovakistiky z Pittsburghskej univerzity. V rámci exkurzie strávili čas svojho pobytu v meste Košice, počas ktorého navštívili UPJŠ a jej filozofickú fakultu. Po prehliadke rektorátneho areálu univerzity sa presunuli na Filozofickú fakultu UPJŠ, konkrétne Katedru slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie (KSSFaK) a Katedru anglistiky a amerikanistiky (KAA). Pani prorektorka Tomaščíková a odborný asistent KSSFaK Mgr. Peter Getlík, PhD., ich zaviedli aj na špecializované pracoviská ako Televízne a filmové štúdio, kde sídli aj univerzitná televízia UniTV, Laboratórium experimentálnej fonetiky a komunikácie v budove Aristoteles a Tlmočnícke laboratórium v budove Platón. Spoločné stretnutie bolo ukončené prehliadkou historického centra Košíc s profesionálnym sprievodcom. Počas stretnutia boli diskutované možnosti spolupráce oboch univerzít a štúdia zahraničných študentov na UPJŠ.

„Verím, že táto prvá návšteva kolegýň a študentov Pittsburghskej univerzity na UPJŠ otvorí dostatočne veľký priestor na spoluprácu slovakistických a amerikanistických pracovísk našich univerzít tak v pedagogickej, ako aj vedecko-výskumnej oblasti,“ zhodnotila prínos stretnutia prorektorka Tomaščíková.