Univerzita bez hraníc

V dňoch 11. – 15. júla 2016 sa uskutočnil 6. ročník projektu Univerzita bez hraníc. V zastúpení rektora UPJŠ prof. RNDr. Pavla Sováka, CSc. privítal 52 účastníkov podujatia prorektor pre rozvoj vzťahov s verejnosťou prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.

Žiakom 5. a 6. ročníka základných škôl bol ponúknutý zaujímavý program, počas ktorého navštívili jednotlivé fakulty a univerzitné pracoviská a získali tak nové poznatky a vedomosti. Na prechádzke Botanickou záhradou objavili nepoznané zákutia Botanickej záhrady, v Univerzitnej knižnici sa nechali vtiahnuť do Informačného úľa. Na Fakulte verejnej správy sa presvedčivo vžili do role starostu. Na Lekárskej fakulte sa oboznámili s ošetrovaním rán, zistili, či má Nemo dostatok omega 3-mastných kyselín, ale aj ako sa majú starať o zdravé zuby a čo je pravda na tom, že každý z nás chce byť bohatý a zdravý. Na Právnickej fakulte sa na chvíľu stali právnikmi a vyskúšali si simulované súdne spory. Prírodovedecká fakulta ponúkla stretnutie s hadmi, hru so svetlom, ale aj odpoveď na to, ako sa chovať počas prírodnej katastrofy, či prezradila tajomstvá chémie, matematiky a informatiky. Na Filozofickej fakulte získali poznatky o voľbe parlamentu, vyriešili na pohľad jednoduchý jazykový hlavolam, vrátili sa do roku 1989 a privítali slobodu a demokraciu, na záver si užili exkurziu v televíznom a filmovom štúdiu. Osobitnou aktivitou v rámci popoludňajších aktivít boli Staroveké a Novoveké olympijské hry a záverečná olympiáda Univerzitníček. Počas horúcich letných dní všetky deti podali vynikajúce športové výkony a získali cenné medaile. Univerzita bez hraníc bola oficiálne ukončená v piatok 15. júla 2016 slávnostnou promóciou v priestoroch auly prof. Prasličku za účasti vedenia univerzity, na ktorej deti získali Diplom o absolvovaní projektu Univerzita bez hraníc.

Veľké poďakovanie za zodpovednú prípravu, organizáciu a realizáciu podujatia patrí koordinátorkám podujatia Mgr. A. Sabolovej (kancelárke UPJŠ), Mgr. M. Hrehovej (hovorkyni UPJŠ) a Mgr. A. Bukovej, PhD. (riaditeľke ÚTVŠ), ktoré sa už teraz tešia na účastníkov ďalšieho ročníka Univerzity bez hraníc. Zároveň vyjadrujeme poďakovanie fakultným koordinátorom RNDr. J. Oravcovej (Lekárska fakulta), doc. RNDr. M. Kirešovi, PhD. (Prírodovedecká fakulta), JUDr. M. Štrkolcovi, PhD. (Právnická fakulta), PhDr. J. Knežovej, PhD. (Fakulta verejnej správy) a prof. PhDr. E. Andreanskému, PhD. (Filozofická fakulta), ako aj Ing. E. Matušovičovej (Univerzitná knižnica), Mgr. M. Pizňakovi (Botanická záhrada), kolektívu Ústavu telesnej výchovy a športu za zabezpečenie zaujímavého denného programu a kolektívu Študentských domovov a jedální  za zabezpečenie stravy a pitného režimu na jednotlivých fakultách a univerzitných pracoviskách.

Projekt Univerzita bez hraníc 2016 podporili: