Slávnostné otvorenie Atény

Pri príležitosti otvorenia nového akademického roka 2024/2025, ktoré sa uskutočnilo 16. septembra 2024, bola slávnostne odovzdaná do užívania nová budova Aténa v kampuse Filozofickej fakulty UPJŠ na Moyzesovej 9 v Košiciach. Slávnostný akt uskutočnil rektor UPJŠ prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., kvestor UPJŠ Ing. Ivan Pezlar, DBA, MBA a poverená riaditeľka MŠ UPeJeŠko Michaela Pavlovská za prítomnosti členov vedenia UPJŠ, vedení fakúlt, riaditeľov univerzitných pracovísk a zamestnancov univerzity pred zrekonštruovanou budovou, ktorá bola pomenovaná po starogréckej bohyni múdrosti a stala sa domovom tých najmenších, škôlkarov, ktorých rodičia v tomto školskom roku zapísali do novej univerzitnej materskej školy UPeJeŠko.

Možnosť prihlásenia svojich ratolestí mali nielen zamestnanci a študenti UPJŠ, ale aj široká verejnosť. UPeJeŠko má formu štátnej materskej školy s jednou zmiešanou triedou s kapacitou 25 detí vo veku od troch do šiestich rokov. Škola sídli na prízemí zrekonštruovanej budovy, na poschodí  sa nachádzajú zrenovované kancelárske priestory pre zamestnancov UPJŠ. V roku 1903 mesto Košice na podnet Bieleho kríža začalo uvažovať o výstavbe detského domova, pôrodnice a školy pre výchovu pôrodných asistentiek. Výstavba v dnešnom areáli Filozofickej fakulty UPJŠ začala v roku 1905 a bola realizovaná bratmi Arpádom a Gejzom Jakabovcami. Dnešná budova Aténa sa začala stavať po roku 1906, v areáli má svoju dvojičku budovu Minervu, ktorá je v súčasnosti sídlom univerzitnej kaviarne a Univerzitného poradenského centra UPJŠ. Od roku 1907 budova Aténa slúžila ako sirotinec, neskôr detský domov, od 50. rokov minulého storočia ako nemocničný pavilón. V roku 2007 UPJŠ odkúpila areál medzi Moyzesovou a Kuzmányho ulicou.

Bývalý sirotinec (zdroj Východoslovenské múzeum)
Po rekonštrukcii – súčasný stav