Prejsť na obsah

Aj tento rok sa uskutočnila Škola používateľov XFEL a synchrotrónového žiarenia „SFEL“

2minút, 42sekúnd

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pripravila v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, European XFEL, GmbH v Hamburgu a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR ďalší ročník medzinárodnej „School of XFEL and Synchrotron Radiation Users – SFEL 2018“. V rámci nej mali domáci i zahraniční vedci, študenti, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci možnosť vypočuť si prednášky popredných svetových odborníkov o problematike využitia rtg. lasera XFEL v Hamburgu, popredných EÚ zdrojov synchrotrónového i neutrónového žiarenia v rôznych vedných oblastiach ako štruktúrna biológia, fyzika, chémia, materiálový výskum a IT. Piaty ročník medzinárodnej vedeckej školy SFEL 2018 sa uskutočnil od 27. do 31. mája 2018 v hoteli SOREA MÁJ v Liptovskom Jáne.

Medzi nosné pozvané prednášky určite patrili príspevky predsedu rady riaditeľov XFEL Roberta Feidenhans’la  ako aj vedeckého riaditeľa XFEL Sergueia Molodtsova, ktorí sa venovali významu a prínosu XFEL pre vedecké aplikácie. O najnovších perspektívach európskeho synchrotrónového centra v Grenoble (ESRF) informoval vedecký riaditeľ ESRF Herald Reichert. Pre študentov a doktorandov boli rovnako atraktívne aj praktický workshop Rajmunda Moksa zo švédskeho MAX IV Laboratory, prednáška Ivana Vartaniansa z DESY Hamburg o zobrazovaní jednotlivých častíc, ale aj prehľad nových možností XFEL od Jaceka Krzywinského z amerického SLAC,  doplnené o prednášky slovenských odborníkov spolupracujúcich s výskumnými tímami v XFEL na vývoji dvoch experimentálnych stanovíšť Karla Saksla z UMV SAV v Košiciach,  Jozefa Uličného z UPJŠ v Košiciach a Imricha Baráka z UMB SAV v Bratislave. Vedci z ČR prostredníctvom prednášky Jacoba Andreassona predstavili experimentálne možnosti v ELI – laserovom centre vybudovanom v Dolních Břežanoch.

„Veľmi ma teší, že vedecký riaditeľ XFEL prof. Sergej Molodtsov skonštatoval, že každým ročníkom sme svedkami stúpajúcej vedeckej úrovne príspevkov na SFEL. Domnievam sa, že je to aj tým, že po prvýkrát získali granty aj doktorandi zo zahraničia. Veľmi pozitívne hodnotím aj možnosť doktorandov vystúpiť so svojimi vedeckými výsledkami na základe ich experimentoch na synchrotrónoch. Som presvedčený, že škola splnila všetky ciele, vytvorila dostatočný priestor pre získanie nových poznatkov i na vytváranie spoločných projektov,“ uviedol rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a predseda organizačného výboru SFEL2018 prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.

„Toto podujatie považujem za veľmi užitočné s ohľadom na vzdelávanie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov v oblasti najpokročilejšieho výskumu živej a neživej prírody. Škola je zároveň miestom stretnutia komunity vedcov venujúcej sa tomuto výskumu,“ zhodnotil Ing. Karel Saksl, DrSc. z UMV SAV v Košiciach.

Viac informácií nájdete v tlačovej správe.

 


Študuj na UPJŠ