Prejsť na obsah

Nový akademický rok sa na UPJŠ v Košiciach otváral v novom šate

4minút, 35sekúnd

Vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) slávnostne otvorilo akademický rok 2024/2025 v pondelok 16. septembra o 10.30 hod. v Aule Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach v novom šate. Taláre pre vedenie UPJŠ navrhla košická módna návrhárka Louisa Dvorak.

Program sa začal už tradične slávnostným príhovorom rektora UPJŠ prof. MUDr. Daniela Pellu, PhD. Predstavení boli pedagógovia a vedci, ktorí kvalifikačne postúpili, 8 nových profesorov, 15 docentov a jeden nositeľ vedeckej hodnosti doktor lekárskych vied. Program pokračoval odovzdávaním Cien rektora v niekoľkých kategóriách. Druhýkrát v histórii UPJŠ bola odovzdaná Cena Faigy Senderovitch za záverečnú prácu za prínos v boji proti antisemitizmu, prekrúcaniu holokaustu a pravicovému extrémizmu. Záver programu patril univerzitnému zmiešanému zboru Chorus Universitatis Šafarikianae, ktorý umocnil zážitok slávnostnej chvíle svojím umeleckým vystúpením.

Otvorenie tohto akademického roka bolo výnimočné, pretože vedenie univerzity predstúpilo pred prítomnú akademickú obec a publikum v nových talároch a biretoch, ktoré špeciálne pre UPJŠ navrhla Louisa Dvorak. Tvorcovia akademických talárov vychádzali z historických súvislostí a univerzitnej tradície. Na podobe nových akademických odevov pracovala päťčlenná komisia v zložení: prof. MVDr. Monika Halánová, PhD., prorektorka pre akademické kvalifikácie a doktorandské štúdium;   prof. PaedDr. Martin Pekár, PhD., vedúci katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ;  Mgr. Mgr. Mária Fedorčáková, PhD., odborná asistentka na Katedre histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, RNDr. Jaroslava Oravcová, PhD., manažérka marketingu a komunikácie na UPJŠ, Louisa Dvorak, módna návrhárka. „Odborníci z Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach sa okrem iného intenzívne zaoberajú aj históriou našej univerzity. Z tejto iniciatívy vznikol nápad pri príležitosti 65. výročia založenia UPJŠ dať talárom nový vizuál, ktorý by lepšie reflektoval históriu univerzity, jej symboly, ale aj vzťah k mestu Košice. Spolupráca bola výborná, stretli sme sa na spoločných poradách veľakrát so snahou, aby nové taláre pôsobili sviežo, moderne, ale na druhej strane, aby z nich bolo cítiť príslušnosť univerzity k mestu a hrdosť na jej históriu,“ prorektorka Halánová priblížila detaily a priebeh spolupráce.

Taláre majú súčasný vzhľad, avšak sú doplnené symbolom, ktorý odkazuje na dve tradície – univerzitnú, ktorú reprezentuje jezuitská Košická univerzita a stredovekú mestskú tradíciu zosobnenú v košickom mestskom erbe. „Pri odkaze na jezuitskú univerzitnú tradíciu sme vychádzali zo znaku jezuitov, ktorý sa objavoval   aj na pečati rektora Košickej univerzity. Tvorili ho písmená IHS (Iesus Hominum Salvator), doplnené o klince a kríž vyrastajúci z písmena H, všetko vložené do plamenného oválu, ktorý odkazuje na jezuitskú univerzitnú tradíciu, ktorá v podobe Košickej univerzity pretrvala 120 rokov. Priestorom, kde sa táto tradícia rozvíjala, je mesto Košice, v stredoveku významné urbánne centrum, ktoré dostalo ako prvé mesto v Uhorsku mestský erb od panovníka Ľudovíta z Anjou. Jednou z heraldických figúr mestského erbu je anjouovská ľalia, ktorá na akademických talároch vystupuje ako symbol mesta, v ktorom sa univerzitné a akademické inštitúcie rozvíjajú už 367 rokov. K tejto tradícii sa hlásila pri svojom založení aj UPJŠ, hoci odkaz na jezuitskú tradíciu bol v časoch komunizmu nežiadúci a odstránený,“ vysvetlila symboliku zobrazenú na akademických odevoch vedenia univerzity doktorka Fedorčáková.

Práve spojením týchto dvoch symbolov poukazuje súčasná UPJŠ na svoje historické korene, jezuitskú univerzitnú tradíciu aj dejiny mesta Košice, v ktorom univerzita sídli. Košická módna návrhárka Louisa Dvorak pripravovala nové taláre pre UPJŠ od grafického návrhu až po samotné šitie: „Samotný výber materiálu bol      pre mňa kľúčový vzhľadom na požiadavku, aby bol talár aj počas horúceho leta pre jeho majiteľov komfortný. Rozhodla som sa použiť ako základný materiál Crepe Satin. Je to materiál, ktorý je obojstranný a má dve štruktúry. Jedna je zamatovo lesklá, hladká a zároveň ochladzuje telo. Druhá má matnú ripsovú väzbu, ktorá sa na talár veľmi hodí. Tým sa vyriešila požiadavka, aby talár vyzeral reprezentačne až honosne a zároveň bol príjemný a pohodlný na nosenie. Na žiadosť rektora UPJŠ profesora Pellu som upustila od pravej kožušiny hranostaja    a použila sa imitácia. Táto práca bola pre mňa istou výzvou, pretože som akademické odevy nikdy predtým nenavrhovala. Značný podiel na mojom rozhodnutí ísť do toho zohrali práve konštruktívne a veľmi príjemné stretnutia s predstaviteľmi UPJŠ. Bolo mi cťou navrhnúť a zrealizovať taláre pre univerzitu, ktorú som ja sama absolvovala.


Študuj na UPJŠ