Prejsť na obsah

Na UPJŠ sa diskutovalo o praktickom využití AI v školách

2minút, 33sekúnd

Témou série konferencií naprieč Slovenskom v mesiaci október bola Umelá inteligencia – teoreticky aj prakticky. Ako to pretaviť do vzdelávania učiteľov? Posledná konferencia bola zorganizovaná na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v piatok 11. októbra 2024. Prihlásiť sa mohli všetci školskí digitálni koordinátori a riaditelia škôl. Konferencie boli súčasťou Národného projektu Digitálna transformácia vzdelávania a školy (Program Slovensko).

Digitalizácia školstva nie je len o zvyšovaní kvality vybavenia a internetového pripojenia. Je predovšetkým o plnom využívaní potenciálu digitálnych technológií pedagógmi, ktorí by si mali byť vedomí nielen výhod, ale aj možných ohrození. Pre podporu pedagógov na tejto ceste vznikla pozícia školského digitálneho koordinátora. Tento odborník v spolupráci s vedením školy pripravuje akčný plán pre digitálnu transformáciu školy, informuje učiteľov o technologických novinkách a pôsobí ako ich mentor pri zavádzaní digitálnych technológií do výučby.

V októbri sa uskutočnili štyri lokálne konferencie (v Bratislave, vo Zvolene, v Ružomberku a Košiciach), ktoré prepojili tému umelej inteligencie vo vzdelávaní s úlohou digitálneho koordinátora. Na každej z konferencií sa zúčastnilo približne 100 účastníkov. Súčasťou programu boli praktické workshopy, panelové diskusie a prednášky na tému AI vo vzdelávaní, ako aj roly školských digitálnych koordinátorov ako lektorov. Organizátorom je Národné centrum pre digitálnu transformáciu vzdelávania (vrátane Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Univerzity Komenského v Bratislave). Konferencie sú súčasťou Národného projektu Digitálna transformácia vzdelávania a školy (Program Slovensko).

Program v Košiciach sa začal v piatok 11. októbra 2024 oficiálnym otvorením konferencie, nasledovali plenárne prednášky odborníkov z UPJŠ:

Ľubomír Antoni: Vybrané typy úloh a nástrojov s využitím umelej inteligencie vo vzdelávaní,

Miriama Svatová: AI – vzdelávanie – svet,

Zuzana Tkáčová: Praktické využitie umelej inteligencie v školách.

V rámci panelovej diskusie, ktorá zakončila predpoludňajšiu časť programu, sa hovorilo na tému umelej inteligencie vo vzdelávaní. Poobede program pokračoval workshopmi zameranými na MS Edge, Copilot a vytváranie aktualizačného vzdelávania. Pred zhrnutím záverov konferencie sa živo diskutovalo o úlohách školských digitálnych koordinátorov ako lektorov na školách. Priebeh konferencie v Košiciach zhodnotil riaditeľ Centra celoživotného vzdelávania a podpory projektov UPJŠ doc. RNDr. Dušan Šveda, CSc.: „Atmosféra konferencie bola veľmi príjemná. Z množstva ideí, ktoré na tému umelej inteligencie zazneli rezonovali tieto tri: Zmena je nevyhnutná, rešpekt je namieste, ale nemáme strach. Nezačíname na nule, máme komunitu a máme podporu. Je najvyšší čas to posúvať kolegom.


Študuj na UPJŠ