Komisia pre rodovú rovnosť na UPJŠ organizovala v Minerve workshop

Študentky a študenti sa spolu s výskumno-pedagogickými pracovníčkami a pracovníkmi nielen z humanitných a spoločenskovedných disciplín a odborov našej univerzity 9. októbra 2024 stretli na celodennom workshope s názvom „Čo sa o rode (gendri) nedozviete z billboardov? Rod ako predmet, analytický nástroj a metóda vo výskume a vzdelávaní.

Mali možnosť vypočuť si inšpiratívne prednášky a diskutovať s odborníčkami z oblasti sociológie, antropológie, pedagogiky, politických vied a literárnej vedy o otázkach týkajúcich sa nielen uplatnenia rodovej perspektívy vo výskume a vzdelávaní, ale aj aktuálnych otázok vzťahujúcich sa k statusu vedy, výskumu a vedeckého poznania, ako aj úlohy vzdelávania a univerzity v rozvoji spoločnosti.

Workshop otvorila prorektorka pre interdisciplinárne vzdelávanie a inovácie, doc. PaedDr. Renáta Orosová, PhD. Následne predsedníčka Komisie pre rodovú rovnosť, doc. Mgr. Adriana Jesenková, PhD., predstavila nielen program workshopu, ale aj jeho zámer, ktorým je vytváranie podmienok pre integráciu rodovej perspektívy do výskumu a výučby na UPJŠ ako súčasť plnenia Plánu rodovej rovnosti na roky 2022 – 2025.

S prednáškami vystúpili Mgr. Veronika Valkovičová, PhD. (sociologička, SÚ SAV a pedagogička PdF UK v Bratislave), Mgr. Zuzana Sekeráková Búriková, PhD. (antropologička, SÚ SAV v Bratislave), Mgr. Zuzana Maďarová, M.A., PhD. (politologička a politická filozofka, FSVaEV UK v Bratislave) a Mgr. Silvia Rosivalová Baučeková, PhD. (FF UPJŠ v Košiciach). V popoludňajšej panelovej diskusii sa k prednášajúcim pripojila Mgr. Denisa Fedáková, PhD., riaditeľka Centra spoločenských a psychologických vied, Spoločenskovedného ústavu SAV v Košiciach.