Akademická obec Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a pozvaní hostia oslávili 10. výročie univerzitného zboru Chorus Universitatis Šafarikianae na slávnostnom Galakoncerte v sobotu 30. novembra 2024 o 18.00 hod. v Aule Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Slávnostný galakoncert bol venovaný výročiu vzniku zmiešaného speváckeho zboru, ktorý pôsobí pri UPJŠ v Košiciach ako reprezentant univerzity na domácich podujatiach, ale aj mimo nej v rámci Slovenska a v zahraničí. Galakoncert sa konal pod záštitou rektora UPJŠ prof. MUDr. Daniela Pellu, PhD.
Cieľom slávnostného večera bolo nielen osláviť prvé dvojciferné výročie existencie zboru, ale aj poďakovať tým, ktorí významne pomohli pri formovaní a fungovaní univerzitného speváckeho telesa. Galakoncert sa začal úvodnou prezentáciou, ktorá priblížila históriu a úspechy zboru. Po srdečnom privítaní moderátormi večera Renátou Cenkovou a Vladimírom Semanom sa v prvej polovici programu Chorus Universitatis Šafarikianae predstavil päticou skladieb typických pre jeho repertoár: Od Prešova dražka nova, Holuběnka, Ave Maria, Spomienka na májovú noc, Letný Paríž. Zboristov hudobne sprevádzala klaviristka Dagmar Duždová. Špeciálnym bodom programu bolo poďakovanie členom zboru, jeho sólistkám, hudobníčkam a osobám, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj zboru. Ocenených bolo celkovo 29 súčasných členiek a členov zboru, 9 z nich až za 10-ročné účinkovanie v zbore prakticky od jeho vzniku. Pestrý výber operných árií, operetných a iných autorských piesní prítomnému publiku predviedli súčasné i bývalé sólistky zboru, študentky i absolventky UPJŠ v Košiciach: Beáta Bakalárová, Mária Helešová, Slavomíra Fedorková a Stanislava Kozubíková.
Chorus Universitatis Šafarikianae pri tejto výnimočnej príležitosti oficiálne vyjadril poďakovanie aj súčasnému vedeniu UPJŠ (špeciálne prorektorke pre medzinárodné vzťahy Dr. h. c. prof. Mgr. Slávke Tomaščíkovej a kvestorovi Ing. Ivanovi Pezlarovi, DBA, MBA) za podporu, rektorovi UPJŠ v rokoch 2007 – 2015 prof. MUDr. Ladislavovi Mirossayovi, DrSc., ktorý stál za zrodom zboru, zakladajúcim osobnostiam: prof. Jánovi Sabolovi a prof. Františkovi Šimonovi ako spoluautorom názvu zboru, prof. Jánovi Gbúrovi, dlhoročnému garantovi CHUŠ-u, doc. Marianne Sedlákovej ako iniciátorke zrodu zboru a členke jeho vedenia a Mgr. Jane Havrilovej ako iniciátorke vzniku speváckeho telesa, jeho umeleckej vedúcej a dirigentke. Slová vďaky vyjadrila zbormajsterka Jana Havrilová v mene všetkých jeho členov aj ďalším zamestnancom UPJŠ za organizačnú a technickú spoluprácu. Poďakovanie zaznelo aj smerom k hosťom večera Marekovi Valášekovi a Piccolo coro & Piccola orchestra za ich inšpiratívny prínos.
Vďaka dlhodobej spolupráci univerzitného zboru a pražského komorného ansámblu Piccolo coro & Piccola orchestra na čele s dirigentom Marekom Valášekom prijal český súbor pozvanie hosťovať na Galakoncerte. Počas večera odznelo niekoľko skladieb českých a slovenských autorov vrátane Bedřicha Smetanu, ktorého 200. výročie od narodenia si pripomíname v tomto roku. Koncert bol súčasťou projektu našich susedov České sny pod záštitou veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Rudolfa Jindráka.
Slávnostný program bol zakončený veľkým finále v podobe spoločného vystúpenia domáceho a hosťujúceho zboru v adventnom duchu. Pod taktovkou dirigenta a umeleckého vedúceho súboru Piccolo coro & Piccola orchestra Mareka Valášeka zazneli sakrálne skladby od Antonia Vivaldiho, Zdeňka Lukáša, Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händla. „Najdôležitejšia bola pre nás spokojnosť všetkých prítomných, odozva bola skutočne silná a nad naše očakávania. Naša vďačnosť patrí hosťom z Prahy. Ich prítomnosť povzniesla toto skvelé zhromaždenie na vysokú umeleckú úroveň. Celý program a všetky slávnostné udalosti sa niesli v znamení fialového srdca ako symbolu duchovna, ktorého nositeľom umenie určite je. Spev a hudba by mali prinášať radosť, pokoj, dobro a potešenie zo spoločenstva. Prajeme si toto všetko na našej univerzite prostredníctvom spevu a hudby šíriť,“ zhodnotila zbormajsterka Mgr. Jana Havrilová. Večer plný emócií potvrdil dôležitosť hudby ako mosta medzi generáciami a dokonca aj národmi. Zbor CHUŠ pozostávajúci prevažne zo zamestnancov a študentov UPJŠ už desaťročie poskytuje priestor pre umelecké vyžitie a posilňuje kultúrny život univerzity.
Prajeme zboru veľa ďalších úspešných rokov, inšpirácie a chuti tvoriť.