Prejsť na obsah

Jazykové vzdelávanie zamestnancov UPJŠ

2minút, 51sekúnd

V súčasnom akademickom prostredí je schopnosť efektívnej interkultúrnej komunikácie nevyhnutná. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach si tento fakt uvedomuje, a preto v akademickom roku 2024/2025 opätovne spúšťa jazykové kurzy pre svojich zamestnancov. Tieto kurzy nie sú obyčajnou výučbou cudzích jazykov, ale súčasťou rozvojového projektu s názvom I-I Projekt: Integrácia a interkulturalita na UPJŠ. Jeho zodpovednou riešiteľkou je prorektorka pre internacionalizáciu doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD., univ. prof.

Rovnako ako počas uplynulých rokov, kurzy sú administrované a odborne zastrešované na Filozofickej fakulte UPJŠ, čo zaručuje ich vysokú odbornú úroveň. Fakulta má bohaté skúsenosti s organizáciou podobných vzdelávacích aktivít. Cieľom je nielen zlepšiť jazykové zručnosti zamestnancov, ale aj posilniť ich interkultúrne schopnosti. Ide o dôležitý krok smerom k vytvoreniu priaznivejšieho akademického prostredia pre zahraničných študentov a hostí, ktorých počet na UPJŠ neustále rastie.

Táto iniciatíva nie je iba o jazykovej výučbe, ale aj o prispôsobení sa novým výzvam, ktoré prináša globalizácia vzdelávania. Jednotlivé kurzy boli preto počas uplynulého akademického roka obohatené aj o workshop interkultúrnej komunikácie, ktorý zabezpečovala Mgr. Ing. Ingrid Madárová, PhD., z Centra jazykovej prípravy na FF UPJŠ.

Vďaka posilneniu jazykových a interkultúrnych schopností môžu zamestnanci UPJŠ účinnejšie podporovať zahraničných študentov pri ich integrácii, čo z dlhodobého hľadiska zlepšuje celkové akademické prostredie univerzity. Úspešná integrácia týchto študentov do akademického a spoločenského života univerzity závisí od pripravenosti zamestnancov zvládať nielen jazykové, ale aj kultúrne rozdiely. Jazykové vzdelávanie s dôrazom na interkultúrne kompetencie preto prispieva k tomu, aby UPJŠ nielen udržiavala krok s aktuálnymi trendmi v oblasti internacionalizácie, ale aj stála v popredí ako univerzita, ktorá je pripravená vytvárať otvorené a inkluzívne prostredie pre všetkých svojich členov.

V akademickom roku 2023/2024 sa počas zimného semestra vzdelávalo spolu 93 zamestnancov univerzity. Počas letného semestra záujem prejavilo spolu 91 zamestnancov. Ukončenie prvých dvoch semestrov predstavuje významný krok v implementácii projektu. Pravidelná prezenčná výučba v malých skupinách sa ukázala ako veľmi efektívna, čo potvrdzujú spätné väzby od frekventantov. Zúčastnení zamestnanci si zlepšili svoje jazykové schopnosti, čo im umožňuje kvalitnejšiu komunikáciu so zahraničnými študentmi a kolegami, ale tiež im poskytuje lepší základ na zvládanie interkultúrnych výziev.

V ďalších dvoch semestroch akademického roka 2024/2025 sa očakáva, že účastníci budú naďalej prehlbovať svoje jazykové zručnosti, aby boli plne pripravení na prácu v medzinárodnom akademickom prostredí. Okrem toho bude aj naďalej prebiehať systematické hodnotenie jednotlivých etáp vzdelávania s cieľom optimalizovať metodiku výučby a prispôsobiť ju potrebám účastníkov. Naďalej nás teší neutíchajúci opätovný záujem o účasť na tomto vzdelávaní.

Mgr. Katarína Hajduková
koordinátorka jazykového vzdelávania
Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach


Študuj na UPJŠ