Prezidenta SR Petra Pellegriniho na oficiálnej návšteve v Taliansku sprevádzali minister školstva Tomáš Drucker, ministerka hospodárstva Denisa Saková a zástupcovia významných slovenských univerzít a súkromných spoločností. Cieľom návštevy slovenskej delegácie bolo posilnenie vzájomnej spolupráce v ekonomickej a vzdelávacej oblasti. Slovenskí akademici sa spolu so štátnym tajomníkom pre vysoké školy a akademický výskum Róbertom Zsemberom zúčastnili expertných rokovaní, ktoré sa konali 14. januára 2025 v Ríme, s predstaviteľmi najlepších talianskych univerzít (Università degli Studi di Roma LA SAPIENZA, LUISS Guido Carli, Università degli Studi di Roma „Tor Vergata“, Università degli Studi Roma 3, Postgraduálna škola ekonómie a medzinárodných vzťahov – Katolícka univerzita Sacro Cuore – Kampus Rím) a Národnej rady pre výskum s cieľom diskusie zameranej na akademickú spoluprácu a inovácie. Za UPJŠ sa pracovných stretnutí zúčastnili rektor prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. a prorektorka pre medzinárodné vzťahy Dr. h. c. prof. Mgr. Slávka Tomaščíková, PhD.
Slovenská delegácia zástupcov siedmich univerzít (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline, Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Ekonomická univerzita v Bratislave, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Trnavská univerzita v Trnave) a Slovenskej akadémie vied po otvorení okrúhleho stola, v rámci ktorého odznel príhovor štátneho tajomníka Zsemberu a prezentácie zúčastnených slovenských a talianskych univerzít, následne navštívili Slovenský historický ústav v Ríme, kde im jeho riaditeľ Mgr. Daniel Černý, PhD. priblížil činnosť inštitútu, štipendiá a ďalšie príležitosti pre našich výskumníkov a študentov v podobe vedeckej spolupráce a networkingu v oblasti dejín obrodenia a moderných dejín.
„Cieľom expertných rokovaní bolo nadviazanie kontaktov a preskúmanie možností konkrétnej medziuniverzitnej a medziinštitucionálnej akademickej spolupráce vo vzdelávacej a vedeckej oblasti na viacerých úrovniach. Diskutované boli možnosti spolupráce oficiálne deklarované prostredníctvom memoránd a dohôd o spolupráci. Výmena skúseností v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu s partnerskými inštitúciami z iných krajín je vždy obojstranne obohacujúca na ceste za inováciami a modernizáciou vzdelávania,“ zhodnotil rektor UPJŠ prof. Pella.
„Všetky vybrané talianske univerzity a inštitúcie patria k špičke vysokého školstva a výskumu v Taliansku a ponúkajú široké možnosti medzinárodnej spolupráce. Prípadné nadviazanie novej spolupráce a rozšírenie existujúcej by mohlo ďalej posilniť aktívnu akademickú a vedeckú výmenu medzi talianskymi subjektmi a UPJŠ,“ uviedla prorektorka pre medzinárodné vzťahy prof. Tomaščíková. Pracovný program bol ukončený návštevou start-upového centra Luiss Enlabs, ktoré je jedným z popredných európskych akcelerátorov zriadených súkromnou univerzitou LUISS v spolupráci so spoločnosťou LVenture Group. Toto centrum predstavuje príklad efektívnej spolupráce akademického prostredia s trhom práce a inováciami predovšetkým v humanitných a spoločenských vedách.