UPJŠ a TUKE hostili Slovenskú rektorskú konferenciu v Tatrách

Pri príležitosti 116. zasadnutia Slovenskej rektorskej konferencie sa zišli najvyšší predstavitelia slovenských univerzít, rezortu školstva a ďalších významných inštitúcií 16. a 17. októbra 2024 v Tatranskej Lomnici. Slovenskú rektorskú konferenciu (SRK) v Tatrách prvýkrát v jej histórii hostili dve košické univerzity, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a Technická univerzita v Košiciach (TUKE).

Zasadnutia sa zúčastnili členovia SRK – rektorky a rektori slovenských univerzít, pozvanie prijal minister školstva Tomáš Drucker a štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVaM SR) Róbert Zsembera s ďalšími vedúcimi zamestnancami ministerstva, predsedníčka Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Paula Puškárová, predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer, zástupcovia Rady vysokých škôl (RVŠ) a Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ).

Predmetom rokovaní boli aktuálne výzvy a perspektívy vo vysokoškolskom vzdelávaní vrátane potenciálu vedeckého výskumu na Slovensku. Diskutovalo sa o financovaní slovenských vysokých škôl a možnostiach novej metodiky financovania, o podpore a tvorbe priaznivejších podmienok nielen pre študentov, ale aj zamestnancov VŠ. Spoluorganizácie tejto významnej akademickej udalosti sa ujali dve košické univerzity UPJŠ a TUKE. Súčasťou dvojdňového programu boli dve zasadnutia SRK a jedno zasadnutie Inštitútu SRK v priestoroch hotela Grandhotel Praha Tatranská Lomnica.