Rektor UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. s potešením prijal Jeho excelenciu pána Nigela Bakera, veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) 21. septembra 2023 v popoludňajších hodinách.
Rokovania v priestoroch Rektorátu UPJŠ v Košiciach sa zúčastnili rektor UPJŠ prof. Pella, Dr. h. c. prof. Mgr. Slávka Tomaščíková, PhD. poverená výkonom agendy prorektorky pre medzinárodné vzťahy, veľvyslanec Jeho Veličenstva Spojeného kráľovstva v Slovenskej republike pán Nigel Baker a Dr. Pavol Demeš, zahraničnopolitický analytik významnej americkej mimovládnej organizácie The German Marshall Fund. Veľvyslanec Baker prejavil záujem o rastúci počet študentov zo Spojeného kráľovstva študujúcich na Lekárskej fakulte UPJŠ a o dlhodobú spoluprácu pracovísk UPJŠ s britskými a severoírskymi univerzitami.
„Informácie o pripravovaných schémach podpory vedy, výskumu a mobilitných možností pre univerzity na Slovensku, o ktoré sa podelil pán veľvyslanec sú veľmi pozitívnou správou aj pre UPJŠ, a sú zároveň zárukou pokračovania intenzívnej vedecko-výskumnej a pedagogickej spolupráce pracovísk UPJŠ a partnerských univerzít v Spojenom kráľovstve, ktorá má dlhodobú tradíciu tak na inštitucionálnej, ako aj na individuálnej úrovni,“ konštatovala prorektorka Tomaščíková.
Po spoločnom rokovaní s vedením UPJŠ sa pán veľvyslanec zúčastnil uvedenia novej knihy Pavla Demeša Slovensko a Spojené kráľovstvo s podtitulom Prvých 30 rokov, ktoré pre svojich študentov zorganizovala Katedra anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach v Aule Kostlivého v areáli fakulty. Bilingválna publikácia, prvá svojho druhu, mapuje vývoj slovensko-britských vzťahov v modernej histórii. Bola vydaná pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických stykov a autor publikácie v nej ponúka ich precíznu bilanciu.
„Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sme s veľvyslancom Veľkej Británie na Slovenku Nigelom Bakerom mali debatu so študentmi a pedagógmi o vzťahoch medzi našimi krajinami a dilemách predvolebného Slovenska. Zároveň sme tu uviedli moju bilingválnu knihu o slovensko-britských vzťahoch. Sála bola preplnená a nabitá energiou. Dávno som sa tak dobre na akademickej pôde necítil,“ zhodnotil uvedenie svojej knihy Pavol Demeš.
Viac o autorovi:
Pavol Demeš je medzinárodne uznávaný líder mimovládnych organizácií so sídlom v Bratislave, občiansky aktivista, bývalý minister medzinárodných vzťahov SR, spoluzakladateľ SAIA-SCTS pre tretí sektor, fotograf a politický analytik. Do verejného života vstúpil po Nežnej revolúcii, od roku 1990 pôsobil na Ministerstve školstva SR ako riaditeľ odboru medzinárodnej spolupráce, v rokoch 1991 – 1992 ako minister medzinárodných vzťahov SR, v roku 1990 založil Slovenskú akademickú informačnú agentúru (SAIA) a stal sa jej riaditeľom do roku 2000. V období rokov 1993 – 1997 bol poradcom prezidenta SR pre zahraničnú politiku. Od roku 2000 pôsobí vo významnej americkej mimovládnej organizácii The German Marshall Fund, do roku 2010 ako riaditeľ pre strednú a východnú Európu so sídlom v Bratislave, v súčasnosti je jej analytikom (senior transatlantic fellow). Odborné skúsenosti zhromaždil v množstve populárnych článkov, odborných štúdií, knižných publikácií zameraných na oblasť medzinárodných vzťahov.