Prejsť na obsah

Naši doktorandi úspešne reprezentovali UPJŠ na Seminári doktorandov venovanom pamiatke akademika Boďu

2minút, 50sekúnd

Už po dvanástykrát sa začiatkom septembra v Košiciach konal dvojdňový seminár doktorandov venovaný pamiatke akademika Boďu, jedného z popredných veterinárnych fyziológov na Slovensku. Na príprave a priebehu podujatia sa opätovne podieľali  Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV,  Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Cieľom seminára je poskytnúť doktorandom priestor na získanie praktických skúseností v prezentácii vlastných výsledkov v ústnej a písomnej forme, ktoré sú dôležitou  súčasťou vedeckého výskumu“, povedal hlavný organizátor MVDr. Dušan Fabian, DrSc., zástupca riaditeľa ÚFHZ SAV.

K účastníkom seminára sa postupne prihovorili aj prof. MVDr. Zita Faixová, PhD., prorektorka pre výchovno-vzdelávaciu činnosť Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, prof. Ing. Mária Mareková, CSc., prorektorka pre vysokoškolské vzdelávanie UPJŠ v Košiciach a doc. RNDr. P. Javorský, DrSc., predseda Vedeckej rady Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV. Ich vystúpenia sa niesli v duchu nedožitých 90. narodenín akademika Kolomana Boďu, ktorého profesionálna kariéra bola spätá ako s UVLF, tak s Ústavom fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach, ktorý zriaďoval a dlhé roky viedol. Akademik Koloman Boďa si vždy vážil prácu mladých ľudí a vytvoril im všetky podmienky, aby úspešne obhajovali ašpirantúry.  Prof. M. Mareková si zaspomínala na začiatok svojej profesionálnej dráhy, ktorú rozbiehala práve na ÚFHZ SAV v čase, keď ho viedol akademik Boďa: „Aj on robil takéto semináre. Koloman Boďa intenzívne podporoval mladých vedeckých pracovníkov a umožnil im vycestovať. Vybavil nám mnohé zahraničné pracovné cesty do západnej Európy, čo v čase hlbokého socializmu nebolo také bežné.“

Príspevky doktorandov z oblasti mikrobiológie, parazitológie, bunkovej a molekulovej biológie, genetiky, fyziológie a patológie hodnotila odborná komisia zložená zo zástupcov organizátorov. Odborníci s pedagogickou i výskumnou praxou boli prísni. Čo bolo dobré pochválili, na čom bolo treba viac popracovať, kritizovali a upozornili, že na doktorandov sú kladené vyššie nároky. „Rezervy mali niektorí napríklad v správnej prezentácii dát a interpretácii výsledkov. Vyskytlo sa však aj niekoľko veľmi kvalitných  originálnych prác s potenciálom na publikovanie v kvalitných vedeckých časopisoch,“ zhodnotil úroveň seminára zástupca odbornej komisie Štefan Čikoš.

Komisia vybrala spomedzi 26 prihlásených prác osem najlepších, ktoré organizátori odmenili poukazmi na nákup vedeckých publikácií. Ocenení boli: RNDr. Miroslava Bálintová, Mgr. Anna Onderková, Mgr. Erika Szentpéteriová a Mgr. Petra Hradická (všetky z Ústavu biologických a ekologických vied  PF UPJŠ), Mgr. Miroslav Gančár (Ústav experimentálnej fyziky SAV), MVDr. Eva Glatzová-Binová a MVDr. Ivana Kubašová (obe z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV) a MVDr. Radka Titková (Klinika malých zvierat – oddelenie vnútorných chorôb, UVLF).

Príspevky zo seminára doktorandov boli uverejnené v recenzovanom zborníku s názvom Vedecké práce doktorandov 2017.

Viac…


Študuj na UPJŠ