Posilnenie vedeckej integrity výskumníkov na UPJŠ

Dňa 12. októbra 2021 bola na Bratislavskom hrade zástupcami popredných organizácií vykonávajúcich a financujúcich výskum a vzdelávanie podpísaná Deklarácia o posilnení kultúry vedeckej integrity na Slovensku. Jej východiská deklarujú potrebu budovania dôvery medzi vedou, spoločnosťou a tvorcami politík. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová. Tvorbu národného dokumentu zaväzujúceho podporiť vedeckú integritu na Slovensku zastrešovalo v spolupráci s odbornou komunitou Centrum vedecko-technických informácií SR, ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Kvalita vedeckého výskumu sa priamo odvíja od etických základov výskumníkov a integrity prostredia, v ktorom pôsobia. Výsledky slovenských vedkýň a vedcov oslovujú aj v zahraničí a vďaka prijatej Deklarácii môže kredibilita nositeľov titulu slovenský výskumník či výskumníčka vzrásť. Cieľom Deklarácie je podpora dodržiavania etických zásad neporušiteľnosti vedeckého prostredia a posilnenia morálnej stránky vedeckovýskumnej činnosti.

„Je práve na nás, zástupcoch akademického a vedeckovýskumného prostredia, aby sme vyslali jasný signál, že dôležitým nie je len materiálny a vedomostný základ našich inštitúcií, ale v rovnakej miere tiež dodržiavanie etických noriem. Excelentné výsledky, ktoré v porovnaní so svojimi zahraničnými kolegami dosahujú aj naši vedci, musia byť budované na dôvere spoločnosti i tvorcov politík. Sme na začiatku dlhej cesty, no v konečnom dôsledku budú prijaté princípy prínosné a posunú vedu na Slovensku bližšie k svetovej úrovni,“ zhodnotil pristúpenie k Deklarácii rektor UPJŠ, prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.

Podpisom Deklarácia o posilnení kultúry vedeckej integrity na Slovensku sa Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zaviazala dodržiavať štyri základné princípy:

• Zaväzujeme sa zabezpečiť najvyššiu úroveň kultúry vedeckej integrity založenej na základných zásadách správnej výskumnej praxe
  • Zaväzujeme sa riadiť transparentným, spravodlivým a efektívnym systémom preverovania vedeckých a akademických podvodov, nečestností a deliktov proti správnej vedeckej praxi
  • Sme odhodlaní vytvoriť národnú etickú komisiu pre vedeckú integritu, ktorej hlavnou úlohou bude implementovať a harmonizovať inštitucionálne štruktúry na podporu kultúry vedeckej integrity, slúžiť ako poradný orgán pre verejné aj súkromné inštitúcie a reprezentovať SR v oblasti upevňovania vedeckej integrity na medzinárodnej úrovni

Signatári v Deklarácii podporili Národný etická kódex vedeckej integrity a Odporúčania na riešenia porušenia pravidiel vedeckej integrity.