Výsledky vedeckých pracovníkov pôsobiacich v Centre interdisciplinárnych biovied TIP UPJŠ zaznamenali v poslednom období niekoľko mimoriadnych ohlasov na medzinárodnej úrovni.
Signifikantným výsledkom je vedecká štúdia publikovaná v závere augusta v Current Biology. Martin Kundrát je prvým slovenským senior (vedúcim) autorom, ktorý publikuje v tomto prestížnom vedeckom časopise považovanom za špičkové periodikum v odbore biovied. Current Biology je radený do kategórie high-profile peer-reviewed medzinárodných časopisov, pričom len niekoľko paleobiologických štúdií sa presadilo v konkurencii zásadných biologických objavov súčasnosti.
Medzinárodný tím vedený Martin Kundrátom prezentuje analýzu unikátnej skameneliny jedinej svojho druhu. Ide o 80 miliónov rokov staré embryo dinosaura, ktorý patrí do skupiny zahŕňajúcej najväčšie suchozemské tvory našej planéty. Jeho unikátnosť spočíva v zachovaní trojrozmernej anatómie, ktorú Martin Kundrát študoval s použitím časticového urýchľovača generujúceho vysokoenergetické röntgenové žiarenie. Martin Kundrát buduje na pôde UPJŠ prvé slovenské laboratórium synchrotrónového zobrazovania zameraného na štúdium biodiverzity vyhynutého života a životného prostredia. Táto technológia sprístupnila vedcom nové zdroje informácií, ktoré ostávali nedostupné. Okrem presných anatomických detailov, mikroštruktúry embryonálnych kostí objavili vedci aj pozostatky mäkkých tkanív.
Tento vedecký počin zarezonoval aj v medzinárodnom prostredí: